Biz


IMG_2569_done_website

Özgür

Özgür 18 yıl boyunca turizm sektöründe önce Türkiye’nin en iyi ekipleri ile daha sonra kendi şirketinde özel organizasyonlar alanında çalıştı. Kapalıçarşı’da 500+ kişiye gala yemeği oranize etmek, Akdeniz’de ıssız bir adayı 300+ kişi için tam teşekküllü plaja çevirmek gibi, Türk müşterilerine dünyada, yabancı müşterilerine Türkiye’de çeşitli organizasyonlar hazırlamakla geçen yılların ardından 2010’da İstanbul’u terkedip, eskiden hafta sonu evleri olan şimdi ise bölgenin en tanınan butik otellerinden ve restoranlarından biri olan Zeliş Çiftliği‘nin işletmesinde ailesinin yanında olmak için Sapanca’ya yerleşti.

Olga

Rusya doğumlu Olga, Norveç’in saygın üniversitelerinden birinde işletme mastırı yaptıktan sonra uluslararası bir firmanın Rusya ve Ukrayna’daki projelerinde strateji danışmanı olarak çalıştı. Bir çok ülkede yaşamış ve gezmiş olan Olga’nın kariyer ve gelecek hakkındaki düşüncesi İstanbul ziyareti sırasında tamamen değişti. 2010 yılında danışmanlık işinden istifa eden Olga, İstanbul’a yerleşti ve Türkiye’ye gelen yabancılara hayran olduğu Türk mutfağını anlatabileceği turlar ve öğretebileceği kurslar düzenleyen Delicious İstanbul şirketini kurdu.

2012 yılında Türkiye’de yaşayan ve ziyarete gelen yabancılara Türk kahvaltı kültürünü tanıtmak için oluşturduğu “İstanbul Kahvaltı Klubü” projesini hayata geçirmiştir. 2010 yılından beri tecrübelerini, tariflerini ve görüşlerini  Delicious İstanbul blog sayfasında paylaşan Olga, blogu ile bir çok kez The Guardian, Die Ziet, The Huffington Post, Lonely Planet Traveler, Timeout Istanbul, Today Zaman gibi saygın yayın kuruluşlarınca konu ve konuk edildi.

Biz

Olga ve Özgür ilk defa Özgür’ün aile işletmesi Zeliş Çiftliği’nde tanıştılar. O zaman Özgür İstanbul’da yaşıyordu, Olga ise Türk mutfağının inceliklerini ehlinden öğrenmek için 1 ay için çiftliğe konuk olmuştu. Özgür bir hafta sonu arkadaşlarıyla yemeğe geldi, tanıştılar ve kendi hayatlarına devam ettiler. 1 yıl sonra Özgür otelin yenilenmesi için İstanbul’dan ayrılmaya karar verince Olga merhaba demek için uğradı. Daha sonrası için birbirlerine bir kaç saniye bakmaları yeterli oldu.

İstanbul – Sapanca arasında geçen 3 senelik evlilik bizi yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerimizde edindiğimiz fikirleri birleştirip birlikte bir şeyler yaratmak düşüncesinde buluşturdu. İkimizde güzel yemeği seviyorduk, misafir ağırlamayı seviyorduk ve birbirimizi çok seviyorduk o zaman Özgür’ün servisi , Olga’nın mutfağı yöneteceği bir restoran açmanın birlikte yapabileceğimiz en doğru iş olduğuna karar verdik. Ve burdayız…